Atık Su Borusu Temizliği

Evlerde, işyerlerinde, mutfak ve banyo gibi alanlarda atık su boruları bulunuyor. Bu atık su boruları gerekli bakım ve onarımlar yapılmadığı takdirde kullanılamayacak duruma geldiği gibi, belirli bir süre sonrasında ise, tıkanma ve kötü koku problemlerini beraberinde getiriyor. Atık su borularının tıkanması ve ara ara bulunduğu ortama kötü koku yaymasının sebepleri arasında çoğu zaman kullanım hatasından kaynaklanmıyor. Tıkanmanın en önemli ve en çok karşılaşılan nedeni çökme sorunlarından dolayı ortaya çıkıyor. 

Atık su boruları binanın dış cephesine aktarılıyor. Kurulum esnasında atık su borularının ana parçaları düşük döşeme ve duvar içerisinden geçilerek monte edilir. Bina içerisinde atık su borular dizayn edildikten sonra bodrum katta tüm borular birleştirilir ve bu işlemden sonra ise borulardan gelen pis su bina dışarısına başarılı bir şekilde aktarılır. Atık su borularının her yıl mutlaka bakım ve onarımının yapılması, meydana gelebilecek risklerin önlenmesine yardımcı olur. Ancak belirli bir düzende bakım ve onarımı yapılmayan borularda tıkanma gibi sorunlar meydana geldiği zaman boru içinin mutlaka temizlenmesi gerekir. Atık su borusunun temizliği şu şekilde yapılır;

Atık Su Yıkama Makinası İle Temizleme İşlemleri

Gelişen teknoloji ve insan gücünün daha az kullanılması nedeni ile inşaat sektöründe de, teknoloji alanında büyük çaplı değişimler yaşanıyor. Eski dönemlerde tıkanan boruların temizliği için direkt olarak insan gücü yardımı ile temizleme yapılırken, şimdi ki dönemlerde ise atık su yıkama makinası ile yapılıyor. Atık su yıkama makinası hem zamandan tasarruf edilmesine katkı sağlarken, kısa süre içerisinde problemin halledilmesini sağlar. Atık su yıkama makinası ile yapılan işlemlerde tıkanan borunun kırılması ve aşınması gibi durumlar yaşanmaz. 

Gider borularının iç kısımlarına kadar girebilen uçları sayesinde kireçlenme ve daralma gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. İşlem bittikten sonra yeni bir atık su borusu takılmış gibi olan bu boruları uzun süreli olarak herhangi bir problem yaşamadan kullanabilirsiniz. Boruların döşenme şekline göre temizlik seçenekleri rögardan ya da direkt olarak binanın dış kısmından yapılabiliyor. 

Rögardan Yapılan Atık Su Temizliği

Atık su borularının binaya döşenme şekli temizliğin hangi şekilde yapılacağını ortaya koyuyor. Yatay döşemeli olarak yapılan atık su borularının temizliği diğer işlemlerden farklı olmakla birlikte rögar aracılığı ile yapılabiliyor. Yatay olarak döşenen atık su boruları tahliye olarak rögara dökülüyor. Bu nedenle temizlik işlemleri muhakkak rögardan yapılması gerekir. 

Rögar temizliğinde, kapağın yeri bilinmiyor ise ana hat borusuna en yakın olan mutfak ve tuvalet gibi lokasyonlardan temizlik kolaylıkla yapılabiliyor. Temizliği ise; Yıkama hortumu su ile birlikte hava gücünden faydalanarak rögar ağzından 50 cm aralıklar ile ileri ve geri yapılarak yıkama işlemine başlanır. Yapılan bu işlemler sayesinde boru içerisinde biriken tüm pislikler rögara otomatik olarak dökülür. Rögardan yapılan temizlik işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi; işlem ters istikametten yapılır ise borunun içerisinde yer alan pislikler giderin daha fazla sıkışmasına neden olabilir. Uzman ekiplerin görüş ve önerisi ile birlikte profesyonel çalışma yapılarak tıkanıklık ortadan kaldırılır. 

Kameralı Makinalar İle Yer Tespiti Yapılır

Atık su boruları içerisinde meydana gelen tıkanma ve benzeri gibi durumların hangi noktadan kaynaklandığını bulabilmek için kameralı sistemler kullanılıyor. Bu kameralı sistemler sayesinde herhangi bir noktanın kırılmasına gerek kalmadan kısa süre içerisinde tıkanık olan yer tespit edilerek temizlenme aşamasına başlanır. Kameralı sistemler sayesinde tadilat gerektiren herhangi bir işleme gerek kalmaz. Maddi ve manevi olarak sizlere kolaylık sağlayan bu sistemlerden yararlanarak borularınızda meydana gelen problemleri uzman ekipler aracılığı ile bulabilirsiniz.

Atık Su Borusu Yıkama İşlemleri

Atık su borusu temizleme çeşitleri arasında yıkama işlemleri de sıklıkla kullanılıyor. Özellikle eski binalarda atık su borularının tıkanması olağan bir durumdur. Uzun süre sonunda boru hatlarında yağlanmalar meydana gelebilir. Bu yağlanmaların boru hattından giderilmesini sağlamak için atık su borusu yıkama işlemleri yapılır. Yağlanan boru hatları için uzmanlar, diğer temizlik çeşitlerine göre özel su jet motoru ile temizlenmesini öneriyor. Su basıncı diğer makinalara göre yüksek performansa sahip olan özel su jet motoru sunan firmalardan destek alarak atık su hattınızı temizletebilirsiniz. 

Atık Su Borularında Meydana Gelen Tıkanıklık Nedenleri Nelerdir?

Atık su boruları hem kullanıcı hatasından hem de yapısal nedenlerden kaynaklı olarak tıkanıklığa neden olabilir. Atık su borularının tıkanmasının nedenleri şu şekildedir;

  • Mutfak giderlerine atılan yağlar ve çeşitli atıklar tıkanıklığa neden olan bir unsurdur.
  • Banyo giderinde ki saçlar, sabun artıklar ve çeşitli kozmetik atıklar tıkanıklığa yol açar.
  • Sert cisimler, tuvalet kağıdı gibi ürünler tıkanmaya neden olur.
  • Kanalizasyon ve boru hattının döşenmesinin yanlış yapılması.
  • Yapım aşamasında giderlere inşaat atıklarının gitmesinden kaynaklı tıkanıklıklar.
  • Kanalizasyon hattında ki kırılmalar ve topraktaki çökmeler tıkanıklığa sebep olur. 
  • Bu gibi durumların yaşanmaması adına alanında profesyonel firmalardan destek alabilirsiniz.