Petek Temizliği ve Bakımı

Profesyonel firmaların kontrolünde gerçekleştirilen bir çalışma olan petek bakımı, peteklerin temizlenmesi ve daha sağlıklı çalışması için peteğin optimize edilmesi işlemidir. Isınma sürecinde yaşadığınız sorunların kaynağı peteğinizin kirlenmesi ve bakım gerektirmesi olabilir. Petek temizleme işlemleri sayesinde ısınma sorununuzun kaynağına inilir ve sorun ortadan kaldırılır.

 

Kombi bağlantılarının ardından gelen ısıtma sistemini oluşturan tüm tesisat, boru ve bağlantı elemanlarında gerçekleştirilen temizlik ve bakım faaliyeti uzmanlık gerektirir ve bu işlemler tesisat ustaları tarafından başarıyla gerçekleştirilir. Su tesisatçılarının petek temizleme ve bakım işlerinde uzman olduğu bilinmektedir. Buna dayanarak güvenilir bir tesisat firmasından yardım alarak petek temizliğinizi gerçekleştirebilir, bakımını yaptırabilirsiniz. 

 

Petek ve Tesisat Temizliği 

İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki petek temizliğinin bir bakım çalışması olduğu bilinmelidir. 

Petek ve tesisat temizliği sırasında kullanılan maddelerin asit içeriği olmayan kimyasallar içermesi gerekir. Bunun sebebi asidin metalden üretilen boru ve diğer tesisat ekipmanları ile tepkimeye girerek aşınmaya ve tahribata sebep olmasıdır. 

Petek temizliği yapmak için kullanılan makinenin kombi tesisatına bağlanması sırasında evdeki en doğru nokta belirlenir. Bu sayede bakım ve temizlik işlemleri gerçekleştirilirken ortaya çıkacak tortu ve kireç parçalarının evi kirletmesi önlenmiş olur. Genel olarak bu bağlantının en çok yapıldığı bölgeler, kombinin altı ve banyoda yer alan radyatör vanalarıdır. 

 

Kullanılmakta olan petek temizleme cihazları hava ve su ile çalışmaktadır. Hacim olarak küçük kalorifer borularına sahip olan tesisatlarda kullanılmakta olan sıkıştırılmış hava ve suyun çalışma prensibi oldukça basittir. 2-3 bar basınçla beslenen hava ve suyun radyatörün içerisine girmesiyle birlikte bu maddeler peteğin dibine oturmuş tortuları bir anda havalandırır. Havalanan maddeler sistemden dışarı atılırken peteğin temizliği sağlanmış olur. Bu işlemler çıkış borusundan temiz su gelene dek sürdürülür. 

Radyatör temizliği işlemi sonrasında kalorifer tesisatının büyüklüğüne göre değişmek üzere, bazik özellikte koruma ve temizleme kimyasalı atılmasının ardından sökülen tüm parçalar yeniden birleştirilir. Sonrasında kombinin su seviyesi baştan ayarlanır ve tüm peteklerin havaları alınır. Artık sisteminiz çalışmaya hazırdır. 

 

Petek Bakımı ve Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Düzenli olarak 5 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatı için yeterli olsa bile sizin daha sık yaptırma lüksünüz varsa bu elbette zararlı değildir. Evinizde yer alan kalorifer petekleri artık eskisi kadar iyi performansla ısınmıyorsa ve çeşitli başka şikayetlere sebep oluyorsa tesisatınızın ve peteklerinizin temizliğe ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Peteklerde yaşanan az ısınma şikayetlerinin %85’i kombilere her yıl yaptırılan bakımın, her yıl kombi bakımı yaptırmasına rağmen petek ve tesisat temizliğinin yapılmamasıdır. Peteklerin yarıdan aşağısının ısınmaması, kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde peteklerin hiç ısıtmaması, kombinin sürekli kirlenme dolayısıyla arıza yapması, kalorifer peteklerinin 5 yıldan uzun süre temizlenmemiş olması gibi sorunlar peteklerde tıkanmaya işarettir. 

 

Neden Petek Temizliği Yaptırmak Gereklidir?

Kombi bakımına verilen önem kalorifer tesisatına gösterilmediği için kullanıcılar ısınma problemleri ile karşılaşıyor. Halbuki kombi bakımındaki ısrarın, tesisat için de aynı şekilde gösterilmesi de gerekir. Bugün gerçekleştirilen kombi bakım çalışmaları sadece elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almak gibi basit işlemlerden ibarettir. Bunun yanı sıra kombi bakımı yaptırmış olmanız kombinizin arıza yapmayacağı anlamına da gelmez. 

Bazı tesisat firmalarının iddia ettiği üzere petek temizliği yapıldığında yakıttan %30 tasarruf etme durumu söz konusu değildir. Bunu basit bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, çay demlikleri üzerinden gidelim. Alt demliğin dibi kireç tutarken, üst demliğin kireç tutmamasının sebebi kireç oluşumunun ısı ile temas halinde olan bölgede daha fazla meydana gelmesidir. 

Petek temizliği yaptırma gerekliliklerine ilişkin söylenebilecek şeyler oldukça basittir. Kombi tesisatında kirecin en yoğun görüldüğü ve en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısınmakta olduğu eşanjördür. Kombi bakımı sırasında sadece kombi içinde biriken toz süpürgeyle alındığından eşanjör temizliği söz konusu bile değildir. 

Kalorifer tesisatlarında petek temizleme işlemi yapılırken kullanılmakta olan koruyucu kimyasal, kombiden gelen suyun geçtiği tüm kombi parçalarını tertemiz yaparak yolu açar. Böylelikle bu işlem sayesinde kirlilikten kaynaklanan kombinin tüm parçalarında oluşabilecek tıkanmaları ve dolayısıyla arızaları tamamen yok etmiş olur. Bu işlemin bir diğer avantajı da ekstra bir ücrete tabii olmadan kombi temizliğinizin de yapılmış olmasıdır. Dolayısıyla suyu peteklere gelen su kombi aracılığıyla gönderilmiş olduğu için, suyun iletiminin daha düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi alınan ısıl verimi yükseltmekte oldukça etkili olacaktır. 

 

Ayrıca şunu belirtmek gerekir, petek temizliğinin % 30 yakıt tasarrufu sağladığını söylemek mümkün değildir. Bunun sebebi yakılan yakıt ve ısıl verimin bir alakası olmayışıdır. Siz kombiyi istediğiniz kadar yüksek ayarda çalıştırın, eğer tesisatınızda bir tıkanıklık söz konusuysa petekleriniz yine ısınmayacak veya bir kısmı ısınacak dolayısıyla aldığınız verim düşecektir. Ancak petek temizleme ve bakımı sayesinde kombinin ve peteklerin içinde ısıtma amaçlı dolaşımda olan su daha kolay ve hızlı aktığı için daha çabuk ısı transferi sağlanacak, talep edilen oda ısısı daha kolay elde edilebilecek. Bu da tesisatınızın daha iyi bir performansla çalıştığı anlamına gelir. Buna ek olarak sürekli kombi ayarınızı yükseltmenize veya değiştirmenize gerek kalmaması sebebiyle, gereksiz yakıt harcamalarının önüne geçilmiş olur. Bu bir tasarruf değildir, ancak faturanızı gereksiz yüklerden kurtarmaya yarayacak en önemli etkenlerden bir tanesidir.